top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraKarol

Wypalenie zawodowe, czyli słów kilka o wysokiej cenie sukcesu

Zaktualizowano: 24 lut 2022Prowadzisz firmę? Zatrudniasz wielu pracowników? Zależy Ci na wydajności i jednoczesnym zadowoleniu swojego zespołu? Dobrze się składa, niniejszy artykuł jest właśnie dla Ciebie!

 


Wypalenie zawodowe - co to takiego?


Wypalenie zawodowe jest niczym innym jak skutkiem stresu zawodowego. Dotyczy nie tylko pracownika, lecz również interesów pracodawcy. Wypalenie jest obok mobbingu najczęściej występującym negatywnym zjawiskiem w strukturach firmy, dlatego tak dużą rolę odgrywa świadomość ryzyka oraz metody zapobiegania mu. Współcześnie dużą część doby poświęcamy życiu zawodowemu, a od środowiska pracy zależy jak owocny to będzie czas i jakie będą tego efekty.


Co sprzyja?

• Pierwszym obszarem sprzyjającym jest płaszczyzna indywidualna, na którą składają się czynniki takie jak wiek, płeć czy też wykształcenie lub stan cywilny. W zależności od wieku - zazwyczaj młodzi ludzie, którzy muszą zweryfikować swoje oczekiwania z realiami pracy są narażeni na dotknięcie wypaleniem zawodowym. Nie posiadają jeszcze wykształconych mechanizmów obronnych w przeciwieństwie do starszej części zespołów. Podobnie osoby z wyższym wykształceniem częściej są narażone na wypalenie ze względu na większe oczekiwania związane z uzyskanym wykształceniem, ale również często obarczone są podwyższoną odpowiedzialnością w strukturze firmy.


• Kolejnym obszarem wypalenia zawodowego podawanym w literaturze jest wpływ czynników interpersonalnych, dotyczących relacji pracownika zarówno z interesantami jak i współpracownikami czy przełożonymi. Najczęściej wypalenie zawodowe dotyka osób, których praca polega na pomaganiu i kontakcie telefonicznym lub osobistym z interesantami. Może to prowadzić do zgubienia równowagi pomiędzy dbaniem o siebie i innych, a w cięższych chwilach przyjmowanie problemów klientów jako swoich. W kontaktach ze współpracownikami niebezpieczne są takie sytuacje jak: konkurencja, brak zaufania, rywalizacja czy przemoc psychiczna. Od przełożonych bardzo ważne jest wsparcie i dobra komunikacja.


• Ostatnim, lecz dla Ciebie najistotniejszym obszarem jest organizacja, która obok warunków fizycznych takich jak oświetlenie czy stanowisko pracy reguluje produktywność zespołu. Czynnikami prowadzącymi do wypalenia zawodowego są również: nadmierny zakres obowiązków, presja czasu lub nieodpowiednio dobrany zakres obowiązków do talentów i możliwości pracownika. Dobry pracodawca pamięta o wspieraniu swoich pracowników, a zakres obowiązków dopasowuje do możliwości każdego z nich aby osiągnęli jak najlepsze wyniki. Na pewno wiesz, że nie tylko wysokie wynagrodzenie jest kluczem do zadowolenia zespołu, lecz również możliwość rozwoju i udziału w wyznaczaniu celów własnej kariery.

Na co zwrócić uwagę?

• Fizyczne znużenie - Twój pracownik sprawia wrażenie zmęczonego, jest mało aktywny mimo wczesnej godziny i ten stan się utrzymuje w czasie?

• Zaburzenia somatyczne i czynnościowe - Pracownik często skarży się na zły stan zdrowia bez potwierdzenia w badaniach lekarskich? Wychodzi wcześniej z pracy lub spóźnia się usprawiedliwiając stanem zdrowia?

• Wybuchy gniewu i irytacja - Pracownik jest podenerwowany przez dłuższy okres czasu? Reaguje gniewem na polecenia? Irytuje się na współpracowników?

• Okresy bezczynności w pracy - Pracownik większą niż zwykle część czasu spędza na przerwach? Na kawie? W toalecie lub korzystając z telefonu prywatnego?

• Inicjowanie konfliktów w pracy - Pracownik stwarza sytuacje konfliktowe z innymi? Z klientami? A może z Tobą?

• Ucieczka przed decyzjami - Nie podejmuje inicjatywy? Zdejmuje z siebie odpowiedzialność lub obarcza nią innych?

• Problemy z używkami i narkotykami - Zauważyłeś że pracownik zachowuje się inaczej? Dotarły do Ciebie informacje, że ma problemy z używkami?

• Brak identyfikacji z zawodem - Czy pracownik przestał się identyfikować i spełniać w tym co robi w Twojej firmie?

Co możesz zrobić?

• Zadbaj, żeby stanowisko było przystosowane do możliwości pracownika. Pomoże Ci w tym usługa Badania talentów pracownika oferowana przez Mind Support.

• Dopasuj system motywacyjny do swoich podwładnych. Nie dla każdego złoto, co się świeci, więc dowiedz się co motywuje najlepiej Twojego pracownika - czy jest to podwyżka, awans a może samodzielne projekty.

• Kondycja psychiczna pracowników - edukuj i wspieraj swój zespół, możesz również skorzystać z naszej oferty Psychologa w firmie.

• Organizuj szkolenia, spotkania służące poprawie jakości pracy w Twoim zakładzie. By skorzystać z oferty szkoleń Mind Support odwiedź zakładkę Szkolenia.Wymienione wyżej informacje nie muszą oznaczać że Twoi pracownicy zostali dotknięci zjawiskiem wypalenia, lecz spełnianie kryteriów może do tego doprowadzić. Jeśli jednak coś w pracy zespołu Cię niepokoi zadzwoń lub napisz do Nas. W Mind Support chętnie pomożemy Ci w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu w Twoim zespole. Wystarczy, że skontaktujesz się ze mną, a wspólnie wybierzemy zakres usług najkorzystniejszy dla Twojej firmy.
33 wyświetlenia0 komentarzy

Comentarios


bottom of page